Natřikrát o.s.

Podrobný program

Tanec Praha v Brně

PROGRAM


po 06.06 20:00 - Bezbariérové divadlo Barka


Tao Te - Ferenc Fehér (HUN)

Taneční duet inspirovaný knihou čínského filozofa Lao-c'e Tao Te Ťing a oceněný cenou Rudolfa Lábána za nejlepší taneční představení roku 2010 v Maďarsku.

Mezi bytostmi některé vedou, jiné následují.
Dech některých vane jemně, jiných prudce.
Některé jsou silné, jiné slabé.
Některé se dovršují, jiné uvadají.

(překlad Berta Krebsová)

Choreografie: Ferenc Fehér
Tvorba: Ferenc Fehér, Ákos Dózsa
Interpretace: Ákos Dózsa, Ferenc Fehér
Hudba: Ferenc Fehér
Světelný design: Gabi Bánki
Světla: Dávid Kovácsovics
Zvukový technik: Dávid Kovácsovics
Za podpory: OKM, NKA, Workshop Foundation (Műhely Alapítvány), Fővárosi Közgyűlés Kulturális Bizottsága, Katlan Csoport, Új Előadóművészeti Alapítvány
Délka: 40 min.

Ferenc Fehér (HUN)

Maďarský choreograf a tanečník nikdy neabsolvoval žádný taneční trénink v klasickém slova smyslu, jeho jedinečný výraz se však utvářel pod vlivem různých stylů (el. boogie, bojová umění) a spolupráce s Anikou Juhász. Od roku 1999 do roku 2007 spolupracoval s tanečním souborem Company Finito la Commedia. Od roku 2007 tvoří vlastní choreografie.

TAO TE na YouTube

Sacrebleu - Nataša Novotná / 420PEOPLE (CZ)

Sacrebleu je má fantaskní představa o propojení rozmanitých sil, které na každodenní kostrbaté cestě posílí toho, kdo jde sám. „Sacrebleu“ je staré francouzské citoslovce vyjadřující údiv, nechutnost nebo hněv.

Pavla Beranová získala za light design této inscenace cenu za Nejlepší světelný design festivalu Česká taneční platforma.

Choreografie a interpretace: Nataša Novotná
Hudba: Filip Jelínek
Kostýmy: Eva Brzáková
Světelný design: Pavla Beranová
Délka: 19'

Choreografie Sacrebleu vznikla ve spolupráci 420PEOPLE a Nové scény ND, za laskavé podpory Fondation BNP Paribas, Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, Velvyslanectví Státu Izrael v Praze, Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a dalších. Sacrebleu je uváděno v koprodukci s nizozemským divadlem
Korzo. Mediálními partnery jsou časopis Taneční zóna, Opera Plus a Taneční aktuality.

Nataša Novotná
Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě získala v roce 1997 angažmá v nizozemském juniorském souboru Nederlands Dans Theatre 2 pod vedením českého choreografa Jiřího Kyliána. V letech 2000 – 2002 působila ve švédském souboru Göteborgse Ballet, tam mimo jiné získala ocenění za roli Julie v představení Romeo & Juliette od M. Müllera. V létě 2002 se vrátila do Nizozemí, kde se stala členkou Nederlands Dans Theatre 1. Do roku 2006 pracovala s předními světovými choreografy. Nizozemskou kritikou byla dvakrát nominována jako „Best Dancer“. Od léta 2006 je na volné noze, především jako tanečnice, příležitostně jako taneční mistr a pedagog, hostuje v tanečních souborech a představeních po celém světě. Spolupracuje s finským choreografem Tero Saarinenem, sólistou italské La Scaly Robertem Bollem, Copenhagen International Ballet nebo s nizozemským projektem C-scope. Společně s Václavem Kunešem a Ondřejem Kotrčem vytvořila taneční jednotku 420PEOPLE. Získala Cenu Thálie 2008 a Cenu Tanečnice roku 2009 v rámci festivalu Česká taneční platforma.

Choreografii Sacrebleu vytvořila ve spolupráci s holandským divadlem Korzo a Novou scénou ND. V lednu tohoto roku bylo pod jejím lektorským vedením otevřeno taneční Studio Nové scény.

420PEOPLE (CZ)
Zakládající členové 420PEOPLE jsou Nataša Novotná a Václav Kuneš, které spojuje angažmá v jednom z nejprestižnějších světových souborů tanečního divadla - Nederlands Dans Thetre Jiřího Kyliána v Nizozemí. V sezoně 2007 - 2008 uvedli, společně s Ondřejem Kotrčem v produkčním týmu, na současnou taneční scénu večer komponovaný ze čtyř choreografií, vytvořený ve spolupráci jak s domácími tak zahraničními tvůrci a interprety. Představení bylo mimo jiné doprovázeno workshopy pro profesionální tanečníky a studenty tance pod vedením hlavních protagonistů a hostů tohoto dlouhodobého projektu.

Za choreografii Small Hour Václava Kuneše, realizované souborem 420PEOPLE v pražském Divadle Archa, byla udělena Cena Sazky a Divadelních novin za nejlepší počin sezony 2008 v oboru tance a baletu. Nataša Novotná získala za roli v této choreografii, nominaci na Cenu Thálie 2008 za mimořádný ženský jevištní výkon v oboru - balet, pantomima či jiný tanečně dramatický žánr.

Po první úspěšné sezoně uvedli 420PEOPLE, opětovně v pražském Divadle Archa, nový program - PROJEKT 08. Václav Kuneš v něm představil dvě nové práce, kde jednou z nich je duet On an Even Keel, tématicky navazující na už zmíněnou Small Hour. Vytváří tak úvod celovečerního představení - Trilogie Small Hour, avizované k premiéře na podzim 2009. Spolupráce s významným tvůrcem na poli současného tance Ohadem Naharinem z Izraele, přinesla do repertoáru 420PEOPLE jednu z jeho posledních choreografií, duet pro dvě tanečnice s názvem B/olero. Naharin osobně představil české taneční veřejnosti svou GAGA - novou pohybovou metodu a jazyk současně. Také díky koprodukci s divadlem Korzo v Haagu, reprezentovali 420PEOPLE českou tanční tvorbu na turné DansClick po Nizozemí a na mezinárodním tanečním festivalu CaDance.

út 14.06 20:00 - Bezbariérové divadlo Barka


Zločin a trest - Jan Komárek / NANOHACH

Pohybová skoroopera pro jednoho tanečníka. Nekompromisně intenzivní obrazové taneční sólo s živou hudbou a zpěvy. Teatrální, poetická koláž vsazená do industriálního prostředí, kde se abstrakce a drama prolíná s jemnocitem i lehkou nadsázkou.

NANOHACH (zal. 2004) tímto výjimečným projektem navázali na spolupráci s všestranným umělcem Janem Komárkem (již vytvořený „DeRbrouk“, nominace na Cenu za interpretaci 2008). Tentokrát setkání vyústilo v neobvyklý tanečně-divadelní projekt na motivy románu F. M. Dostojevského.

Scénář, libreto, choreografie, design a režie: Jan Komárek
Hudba: Michal Nejtek
Pohybová spolupráce a světelný operátor: Marta Trpišovská
Tvorba a interpretace: Honza Malík
Zpěv: Dominika Divišová, Petra Janková, Lenka Suchánková (živě)
Dirigent, piano, preparované piano, sampler, melodica, perkuse: Michal Nejtek (živě)
Perkuse a preparovaná kytara: Jan Komárek (živě)
Kostýmní spolupráce: Mariana Novotná
Technická spolupráce: Nathan Poetzscher
Foto: Vojta Brtnický
Produkce: Honza Malík & NANOHACH o.s.
Délka představení: 80min

Představení vzniklo za podpory Hlavního města Praha, MK ČR a Alt@rt o.s.

Jan Komárek
Herec, režisér a světelný designér vystudoval propagační grafiku na pražské UMPRUM. Jako elév působil v loutkovém divadle Drak v Hradci Králové, poté ve Francii založil MIMO theatre (1983) a v Kanadě SOUND IMAGE THEATRE-autorské, výtvarné a pohybové divadlo (1985). Jako světelný designér pracoval pro divadelní a taneční soubory v Torontu a Montrealu. Získal několik prestižních cen, např. Dora Mavor Moore za režii, světelný design a hudbu. Od roku 2001 spolupracuje v Praze s alternativní taneční scénou. Poslední kritikou i diváky kladně přijaté projekty: Tanec papírových tanečnic, Probouzení genia loci a Stolování. Jan je držitelem Ceny divadelní osobnost 2008.

NANOHACH
Členy NANOHACH (zal. 2004) jsou umělci, kteří se již několik let pohybují v profesionální divadelní oblasti. Sdružení podporuje a realizuje taneční umělecké aktivity a vytváří podmínky pro mezinárodní výměnu umělců se zaměřením na takové projekty, které umožňují spolupráci českých tanečníků se zahraničními subjekty. Umělecký záměr skupiny je založen na vzájemné kreativní spolupráci tanečníků s hostujícím choreografem. K hostování ve svých projektech zve soubor také další tanečníky. Debutem skupiny je celovečerní diptych Naměkko Naostro (2005) (V. Švábová a J. Beneš-McGadie). Další díla: Struktury vratkosti (2005) (K. Foss /NO/), Synchronicity & .konstrukt.um., (2005) (M. Záhora), Portrét (2006) (I. M. Popovici /RO/ ), -gracerunners- (2007) (koprodukce „karen foss quiet works“ /NO/), Resonance (2007) (M. Záhora, koprodukce Scottish Dance Theatre /UK/), koprodukce na projektu J. Komárka DeRbrouk (2008), Miluj mě, 2008 (ch.: N. Charnock /uk/). Letos skupina uvedla v premiéře taneční dýchánek NANOHACH v sólech – pět krátkých autorských děl kmenových tanečníků souboru a pohybovou skorooperu Zločin a trest (r.: J. Komárek). Dílo Portrét získalo Cenu SAZKY 2007 za „objev v tanci“ a Cenu za interpretaci 2007 (A. Caunerová). Cenu za interpretaci 2006 obdržela také L. Švejdová (Synchronicity a Struktury vratkosti). Všechny inscenace skupiny na sebe strhly pozornost kritické i divácké divadelní obce v Čechách i zahraničí. Tanečníci NANONACH se kromě svých inscenací aktivně podílí na současném kulturním dění v Česku (site-specific projekty (Muzejní noc 2006, Společnost F. Kafky), projekt Tanec školám, spolupráce s divadlem bratří Formanů, AutoMat, pořádání tanečních tréninků atd.)

so 18.06 20:00 - HaDivadlo


Mah Hunt - Lenka Vágnerová & Pavel Mašek / DOT504 (CZ)

„Žiji ve světě bez zvířat, postrádám jejich pravidla.“

V tomto duetu se dva lidé rozhodli zažít lov. Jak bude vypadat, závisí na tom, jaká pravidla budou nastolena. Inscenace získala Cenu diváka na festivalu Česká taneční platforma 2011 a Lenka Vágnerová byla za svůj výkon nominována na Cenu Thálie.
„Během tvorby představení jsme mluvili o tom proč a jakým zbůsobem jsou zvířata lidmi lovena, týrána a zabíjena. Zkoumali jsme, jaké je to být lovec, jaké je to být lovený, jak zvíře přivábit, jak získat opětovnou důvěru nebo jaká pravidla fungují mezi zvířaty samotnými. Postupně nás začalo zajímat, co by se stalo, kdyby zvířata přestala existovat, kdyby byla člověkem vyhubena. Rodily by se generace lidí, které by přímo nepoznaly zvíře. Mohly by si o něm jen přečíst, možná by pak někoho začalo zajímat, jak se něco takového stalo, jak byla zvířata vyhubena a chtěl by zažít lov," popisuje svou inspiraci spoluautorka představení Lenka Vágnerová.

Koncept a choreografie: DOT504 Dance Company - Lenka Vágnerová a Pavel Mašek
Účinkují: Lenka Vágnerová, Pavel Mašek
Hudba: Ondřej Smejkal a koláž
Kostýmy, scéna: Jakub Kopecký
Světelný design: Jakub Kopecký, Jan Mlčoch
Světla: Jan Mlčoch
Zvuk: Jan Středa

Délka: 55´

Lenka Vágnerová
Vystudovala Akademii múzických umění v Praze (HAMU), obor taneční pedagogika u Doc. Ivanky Kubicové. Spolupracovala s choreografy a působila v souborech: Ján Ďurovčík (Torzo ballet - SK), Jan Kodet (CZ), Norman Douglas(UK), Bratislavské Divadlo Tanca (Daniel Ezralow a Bill Young - USA), Barbora Kryslova-Grenier (Německo), Liz King D.I.D dance company (Rakousko), Veronika Riz Dance Company (Itálie), od roku 2002-2007 byla členkou skupiny Claude Brumachon – Benjamin Lamarche v CCNN v Nantes (Francie), atd. V současné době je stálou členkou souboru DOT504 v Praze. Vytvořila řadu choreografií pro: skupinu DOT504 představení "Proposition", Jihočeské divadlo, Městská Divadla Pražská, taneční konzervatoř Praha, dance2xs,... Pravidelně vyučuje contemporary dance a balet v tanečním studiu Dance Perfect v Praze, na tanečních konzervatořích,školách a v rámci různých workshopů, seminářů a festivalů v Čechách i zahraničí. Získala ocenění za interpretaci na festivalu Tanec Praha a dvě nominace na divadelní cenu Thalie rovněž za interpretaci. Její první choreografie PROPOSITION měla premiéru 13. a 14. ledna 2008 v divadle Ponec.

Projekty:
- 100 WOUNDED TEARS
- HOLDIN' FAST
- HIDDEN LANDSCAPE
- PROPOSITION
- HEAVEN IS THE PLACE..
- PURITY

Ocenění & nominace:
- Thálie 2005 – nominace
- Cena Sazky 2005

Pavel Mašek
Vystudoval Západočeskou universitu v Plzni, obor sociální a kulturní antropologie. Účastnil se mnoha workshopů pod vedením předních českých pedagogů a choreografů. Intenzivně se věnoval capoeiře. Spolupracoval s choreografy Puttó-Isztvanem Juhosem, Lenkou Ottovou, Liz King ad.

DOT504 (CZ)
DOT504 Dance Company je první plně profesionální soubor fyzického tanečního divadla v České republice, který v Praze v roce 2006 založila umělecká ředitelka souboru Lenka Ottová. Jejím cílem bylo vybudovat v České republice mezinárodně res­pektovaný soubor, který na české scéně chyběl, a který mohl nabídnout zázemí výji­meč­ným tanečníkům a výrazně zasáhnout do rozvoje současného tance. Vzhledem k úspěchům, kterých se podařilo souboru za 3 roky existence na české i mezinárodní scéně dosáhnout, se daří tyto cíle naplňovat.

Kromě účasti na českých a slovenských festivalech, soubor účinkoval v zahraničí na festivalu ve Varšavě, Athénách, Aerowaves v Londýně a především na prestižním Fringe Festivalu 2008 v Edinburghu (UK), kde by nominován mezi čtyři nejlepší soubory na Total Theatre Award v kategorii Young Company. DOT504 jako první český soubor prezentoval českou taneční scénu na veletrhu Tanzmesse v Düssel­dorfu (srpen 2008). V říjnu 2008 bylo dílo Holdin‘ Fast nominováno na výroční Cenu Sazky a Divadelních novin v kategorii tanec/balet.

Tanečníci DOT504 patří k nejlepším současným českým tanečníkům. Helena Aren­bergerová získala prestižní Cenu Sazky 2008 a byla nominována na cenu Thálie 2007 za interpretaci v projektu HOLDIN‘ FAST. Petr Opavský je držitelem nominace ceny Thálie 2007 za interpretaci choreo­grafie HEAVEN IS THE PLACE…. Lenka Vágnerová je držitelkou ceny Sazky 2005  a nominace ceny Thálie 2005. DOT 504 je charakteristický vysokou technickou úrovní, kreativitou a výraznými osobnostmi nejen z řad interpretů, ale především tvůrců jednotlivých projektů. Ke spolupráci jsou zvány osobnosti, které úspěšně působí na mezinárodní scéně v oboru fyzického tanečního divadla, a které mohou přinést současnému českému tanci inspirující změnu.

www.tanecpraha.cz

 
 
© 2008 www.natrikrat.cz Tvorba webových stránek Brno